28 Mart 2008 Cuma

pi=180 midir, yoksa pi=3,14... müdür?

pi sayısını bilmeyenimiz yoktur. Yani matematikle az çok ilgilenmişsek tabi. Bir de trigonometriyi öğrenince insan, aklına bir gün şu soru düşüverir:

"Bu güne kadar hep pi=3,14... deyu öğrenmiş idik, amma imdi öğretmenimiz pi'nin 180 olduğunu söyledi. Pi=180 ise, 180=3,14... gibi bir sonuç ortaya çıkmış olmaz mı?"

Esasen bu soruyu öğretmenine soran bir öğrenci, %97 ihtimalle doğru cevap alamayacaktır zira öğretmenlerin de çoğu bu sorunun cevabını bilmez. Bazı cehle düşmüş matematik öğretmenleri ise evveliyatında katlettikleri matematiğin kemiklerini sızlatırcasına;
"matematikte bazı kabuller vardır evladım"
"bunlar matematiğin açıklayamadığı kör noktalar"
"trigonometride pi=180 alınır, geometride pi=3,14 alınır yavrum, bi daha sormayın"
vb cevaplar verirler.

Halbuse şu tanımları bir biliversek... Size, radyan ve derece tanımını vererek işe başlayayım. Radyan da Derece de açı ölçme birimidir bilesiniz.Yukarıda 180 derece=pi radyan olduğunu görüyoruz. Bu 180=pi anlamına gelmez. Yani birimler yok sayılamaz. Mesela bu şuna benzer. "1 kg = 1000 g" dediğimizde birimleri def edip "demek ki 1=1000 miş yaw" diyemeyiz.

"Yani pi=3,14... tür. pi = 180 yanlıştır. pi radyan = 180 derece doğrudur".

5 yorum:

aylak abaküs dedi ki...

Bu açıklamalar matematikle uğraşanlar kadar, pi sayısını da rahatlatmış olmalı. Kendisinin hangi sayıya denk geldiği hala muamma iken, bu tür düşünceler iyi gelecektir.

DOGUKAN dedi ki...

bilgi için sağol , emeğine sağlık

Tubu Aliyeva dedi ki...

cok onemli bi bilgi .tesekkur

Ersoy Ulubey dedi ki...

Çok telekkür ederim . Çok yararlı bir bilgi .Sayenizde kafamdaki soru cevap buldu.

Matematik sevdalısı dedi ki...

Tek kelimeyle teşekküler. Elinize sağlık.